Sports

Four Utah snowboarders nominated to U.S. Snowboard Team

PARK CITY, Utah. — On Friday, U.S. Ski & Snowboard announced its nominations for the U.S. Snowboard Team halfpipe, slopestyle, big air, and snowboardcross disciplines for the 2022-2023 season, four of which included Utah snowboarders from Salt Lake and Park City. 

The current U.S. Snowboard Team nominations include 29 pro-level and 20 rookie and development level riders, led by 2022 Olympic medalists Chloe Kim, Lindsey Jacobellis, Nick Baumgartner, and Julia Marino.

Join Now

Enjoying TownLift?

Support your local news stream and consider becoming a member today.

Join Now

Representing Salt Lake City, top-10 snowboardcross World Cup finisher Faye Gulini and slopestyle, big air rookie Jade Thurgood were nominated to the women’s teams for the stars and stripes. Meanwhile, Park City Ski and Snowboard athletes Livia Molodyh and Acy Craig were nominated to the women’s snowboardcross development group.

“Team USA is so grateful for the top-level riders returning to the team along with this fantastic group of newcomers to continue the legacy,” said U.S. Snowboard Team Coach Mike Jankowski. “It truly takes a community to make this happen and we must acknowledge the clubs, families, and resorts who make it all happen.”

Each athlete accepting their nomination to the U.S. Snowboard Team receives world-class program support, along with access to the U.S. Ski & Snowboard USANA Center of Excellence, as well as athletic benefits including expert coaching, sport science, sports medicine, and high-performance staff, and education opportunities.

An official U.S. Snowboard Team announcement will be made in the fall.

2022-23 U.S. Snowboard Team Nominations

(Hometown; Club; USASA Series; Birthdate)

*Newly named to the U.S. Snowboard Team

SLOPESTYLE / BIG AIR PRO TEAM

Men

Red Gerard (Silverthorne, Colo.; Rocky Mountain Series; 6/29/00)

Luke Winkelmann (Blowing Rock, N.C.; Kirk’s Camp; Rocky Mountain Series: 12/18/00)

Sean FitzSimons (Hood River, Ore.; Mount Bachelor Sports Education Foundation; Central Oregon Series; 9/22/00)

Chris Corning (Silverthorne, Colo.; Aspen Valley Ski & Snowboard Club; Rocky Mountain Series; 9/7/99)

Judd Henkes (La Jolla, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 4/3/01)

Brock Crouch (Mammoth Lakes, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 8/22/99)

Dusty Henricksen (Mammoth Lakes, Calif; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 2/2/03)

 

Women

Jamie Anderson (S. Lake Tahoe, Calif.; South Tahoe Series; 9/13/90)

Julia Marino (Westport, Conn.; Southern Vermont Series; 9/11/97)

Hailey Langland (San Clemente, Calif.; Tahoe Select Snowboard Team; Tahoe Series; 8/2/00)

Ty Schnorrbusch (Monroe Township, N.J.; Tru Snowboarding, Rocky Mountain Series 5/15/02)

 

SLOPESTYLE / BIG AIR ROOKIE TEAM

Men

Fynn Bullock-Womble (Mebane, N.C.; BK Pro; Rocky Mountain Series; 2/3/05)

Jake Canter (Evergreen, Colo.; Aspen Valley Ski & Snowboard Club; Aspen Snowmass Series; 7/19/03)

Liam Johnson (Savage, Minn.; G Team; Upper Midwest Snow Series; 11/26/2004)

Lucas Ferry (Pennington, NJ; American Snowboard Training Center; Southern Vermont Series; 6/16/2004)*

 

Women

Kaitlyn Adams (Silverthorne, Colo.; Worldwide Snowboarding; Rocky Mountain Series; 9/16/2005)*

Courtney Rummel (West Bend, Wisc.; Midwest Best Series; 11/12/03)

Jade Thurgood (Salt Lake City, Utah; Park City Ski & Snowboard; Big Mountain West Series; 1/27/02)

Rebecca Flynn (Victoria, MN; The G Team; Upper Midwest Snow Series; 7/24/2006)*

 

SNOWBOARDCROSS PRO TEAM

Women

Lindsey Jacobellis (Stratton Mountain, Vt.; Stratton Mountain School; Southern Vermont Series; 8/19/85)

Faye Gulini (Salt Lake City, Utah; Ski & Snowboard Club Vail; Rocky Mountain Series; 3/24/92)

Stacy Gaskill (Golden, Colo.; International Snowboard Training Center; Rocky Mountain Series; 5/21/00)

Meghan Tierney (Eagle, Colo.; Board Stars Race Team; Rocky Mountain Series; 1/15/97)

 

Men

Nick Baumgartner (Iron River, Mich.; Superior Series; 12/17/81); 4/16/98)

Alex Deibold (Manchester, Vt.; Stratton Mountain School; Southern Vermont Series; 5/8/86)

Hagen Kearney (Norwood, Colo.; International Snowboard Training Center; Rocky Mountain Series; 11/6/91)

Senna Leith (Vail, Colo.; International Snowboard Training Center; Rocky Mountain Series; 4/8/97)

Connor Schlegel (Edwards, Colo.; Ski & Snowboard Club Vail; Rocky Mountain Series; 3/13/2002)

Jake Vedder (Pinckney, Mich.; International Snowboard Training Center; Rocky Mountain Series

Cody Winters (Steamboat Springs, Colo.; Steamboat Springs Winter Sports Club; Rocky Mountain Series; 4/20/2000)

 

SNOWBOARDCROSS DEVELOPMENT GROUP

Women

Livia Molodyh (Hubbard, Ore.; Park City Ski & Snowboard; Mt. Hood Series; 6/30/99)

Acy Craig (Stowe, Vt.; Park City Ski and Snowboard; Big Mountain West Series; 12/3/2002)*

Bri Schnorrbusch (Monroe Township, N.J.; Gould Academy Competition Program; Maine Mountain Series; 1/30/2006)*

 

Men

Tyler Hamel (Bethel, Maine; Gould Academy; Maine Mountain Series; 7/12/2004)

 

HALFPIPE PRO TEAM

Women

Chloe Kim (Torrance, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 4/23/00)

Maddie Mastro (Wrightwood, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 2/22/00)

 

Men

Taylor Gold (Steamboat Springs, Colo.; Steamboat Springs Winter Sports Club; Rocky Mountain Series; 11/17/93)

Chase Josey (Hailey, Idaho; Sun Valley Ski Education Foundation; Big Mountain West Series; 3/31/95)

Lucas Foster (Telluride, Colo.; Telluride Ski and Snowboard Club; Rocky Mountain Series; 9/17/99)

Toby Miller (Truckee, Calif; Tahoe Select Snowboard Team; North Tahoe Series; 2/14/00)

Joey Okesson (Southbury, Conn.; Okemo Mountain School; Southern Vermont Series; 8/23/2002)

 

HALFPIPE ROOKIE TEAM

Women

Sonora Alba (San Pedro, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 7/16/2006)

Tessa Maud (Carlsbad, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 10/10/03)

Bea Kim (Palos Verdes, Calif.; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 1/25/2007)

 

Men

Levko Fedorowycz (Topanga, CA; Mammoth Mountain Snowboard Team; Unbound Series; 8/21/2004)*

Noah Avallone (Montauk, NY.; Stratton Mountain School; Breaker Boys Series; 5/16/2007)*

Kade Martin (Bellyache Ridge, CO; Ski and Snowboard Club Vail; Rocky Mountain Series; 1/21/2006)*

Alessandro Barbieri (Portland, OR; Tahoe Select Snowboard Team; USASA Division – Mt. Hood; 10/5/2008)*

Sumner Orr (Weston, VT.; Okemo Mountain School; Southern Vermont Series; 3/22/2006)*

You May Also Like
TownLift Is Brought To You In Part By These Presenting Partners.
Advertisement

Add Your Organization